Światełko z Betlejem w Szczepanowie

2013-12-24 Szczepanow 0019Co roku, przed każdymi Świętami Bożego Narodzenia, harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego przygotowują się do największej akcji przedświątecznej odbywającej się na terenie całego kraju – Betlejemskiego Światła Pokoju. Wiele środowisk harcerskich od 11 grudnia, aż do Wigilii Bożego Narodzenia brało udział w wyjątkowej sztafecie przekazując płomień rozpalony w Grocie Narodzenia w Betlejem, tak by trafił on wprost do rodzin, szkół, kościołów, urzędów i szpitali.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni. My, harcerze, roznosząc Betlejemski Ogień po całym kraju i przekazując go poza granice Polski, pełnimy służbę, ulepszamy świat. Działając w swoim mieście, regionie, najbliższej okolicy, niesiemy pokój oraz ideę braterstwa.

W wielu polskich domach zrodziła się tradycja, że prócz 12 różnych potraw, białego obrusu, dodatkowego talerza i sianka, na stole swoje honorowe miejsce zajmuje też Betlejemskie Światło Pokoju. W swojej prostocie napełnia domowe pomieszczenia ciepłem i poczuciem bezpieczeństwa budując atmosferę rodzinnych świąt Bożego Narodzenia.

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło także do Szczepanowskiej Bazyliki za pośrednictwem harcerzy z Hufca ZHP im. M.Kopernika w Brzesku – przynieśli je młodzi druhowie ze Szkoły Podstawowej w Sterkowcu pod opieką pani Ewy Wojas. Stąd każdy z parafian mógł je zabrać na swój wigilijny stół.

Podczas Mszy świętej odbyła się procesja z lampionami, a ostatnie kazanie roratnie wygłosił ksiądz dr Adam Lelito, który dzisiaj obchodzi także swoje imieniny. Po nabożeństwie odczytano list Ojca Świętego do wiernych oraz i poświęcone zostały opłatki, którymi podczas wieczerzy wigilijnej połamali się parafianie.

Foto Olczak

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *