Odblaskowa Szkoła w Sterkowcu

1IMG_0644Szkoła Podstawowa im. Św. Stanisława BM w Sterkowcu od początku roku szkolnego bierze udział w konkursie „Odblaskowa szkoła”.

Celem akcji jest popularyzacja bezpiecznego poruszania się po drogach wśród najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Konkurs „Odblaskowa szkoła” jest organizowany przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie.

By dziecko stało się bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego, a w konsekwencji samodzielnie zadbało o własne bezpieczeństwo należy je do tego przygotować kierując się zasadą „czym skorupka za młodu nasiąknie”. O ile bowiem trudno jest u osób doroslych zwalczyć złe nawyki, o tyle łatwo jest wpoić dobre zasady dzieciom. Od kilku lat w propagowaniu dobrych zachowań i praktyk w dziedzinie edukacji bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym służy właśnie konkurs „Odblaskowa szkoła”.

W okresie od września do października w szkole w Sterkowcu, podjęto szereg działań zmierzających do zachęcenia uczniów, by w życiu codziennym korzystali z elementów odblaskowych.

Uczniowie szkoły brali m.in. udział w spotkaniu z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzesku. Dzieci poznały zasady poruszania się po drogach pieszych i rowerzystów, a na zakończenie spotkania otrzymały elementy odblaskowe. Swoją wiedzę teoretyczną związaną z udziałem w ruchu drogowym uczniowie utrwalali dodatkowo podczas przechodzenia przez jezdnię na pasach w pobliżu szkoły.

Z kolei w ramach akcji ” BĄDŹ WIDOCZNY, BĄDŹ BEZPIECZNY ” – ODBLASKOWI STRÓŻE uczniowie sprawdzali, czy ich koleżanki i koledzy z klas 1 – 6 ubierają na co dzień odblaskowe kamizelki, a przy plecakach noszą zawieszki.

Także najmłodsi świecili przykładem – podczas ogólnoszkolnej akcji ”ODBLASKI TO ŚWIETNE WYNALAZKI” – pierwszoklasiści wręczyli koleżankom i kolegom “odblaskowe owoce” – zawieszki do plecaków, przypominając przy tym zasady poruszania się po drogach.

Odblaskowe dzieciaki, powinny być także dobrym przykładem dla swoich rodziców – bowiem to szczególnie teraz, jesienią, kiedy często dni są pochmurne, a na drogach panuje słaba widoczność – warto wyposażyć się w odblaski, gdyż mogą one uratować nawet życie.

infotmatorbrzeski.pl
Zdjęcia – PSP Sterkowiec

 

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *