×

Spotkanie z astronomią w Sterkowcu

Spotkanie z astronomią w Sterkowcu

2013-03-12 Sterkowiec 0055Lot przez układ słoneczny i spojrzenie na niego z różnych odległości, poznawanie tajemnic kosmosu… Któż nie chciały tego doświadczyć? Ponad 120 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Sterkowcu oraz Przedszkola w Szczepanowie miało taką okazję. A wszystko to za sprawą mobilnego planetarium jakie zagościło w tutejszym Domu Kultury.

Mobilne planetarium to doskonałe narzędzie wspomagające edukację dzieci i młodzieży. Umożliwia przekazywanie wiedzy z zakresu astronomii, geografii, biologii i fizyki w atrakcyjnej formie pokazów w kopule. W jednej chwili uczestnicy projekcji mogli przenieść się w świat zagadek kosmosu i początków życia na Ziemi. Z nieco odmiennej formy – bo bajkowej formy prezentacji zjawisk astronomicznych skorzystali najmłodsi widzowie.

Obserwacja nieba budzi ciekawość dzieci już od najmłodszych lat. Kontakt z astronomią jednak to nie tylko podziwianie piękna wieczornego nieba, ale przede wszystkim wspaniała przygoda intelektualna. Obserwując kosmos zaczynamy zadawać sobie pytania, na które szukamy odpowiedzi często odnosząc się do wiedzy z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych. Stąd już tylko mały krok do zainteresowania dzieci i młodzieży trudnymi i mało popularnymi naukami ścisłymi. Dlatego też astronomia może pomóc w zwiększeniu popularności nauk matematyczno-przyrodniczych.

Parafrazując łacińską sentencję „Per aspera ad astra” można powiedzieć – „Przez marzenia do gwiazd”. Może właśnie po takim seansie w planetarium obudzi się w młodym człowieku pasja do astronomii? Warto przynajmniej spróbować.

Organizatorem spotkania był Krzysztof Bogusz – radny Rady Miejskiej w Brzesku.

sterkowiec.pl

zdjęcia P. Olczak