Jaki dworzec widzą mieszkańcy w Sterkowcu, Kobylnicy, Mrozach i Tłuszczu? / rynekkolejowy.pl

Za nami warsztaty kreatywne dotyczące planowanej modernizacji dworca w Sterkowcu, Kobylnicy, Mrozach i Tłuszczu. W spotkaniach zorganizowanych przez PKP SA wzięli udział mieszkańcy, społecznicy, przedstawiciele gmin i organizacji pozarządowych. Każdy z obecnych miał szansę przedstawić swoje oczekiwania względem planowanej inwestycji.

Uczestnicy warsztatów zapoznali się z zakresem planowanych przez PKP SA przedsięwzięć i zakładanymi terminami ich realizacji. Następnie wzięli udział w badaniu preferencji i wstępnej dyskusji z przedstawicielami kolejowej spółki. Podczas warsztatów uczestnicy pracowali w grupach, w których dyskutowali m.in. o najważniejszych z ich punktu widzenia funkcjonalnościach na dworcach.

W Sterkowcu

Osoby uczestniczące w warsztatach zwracały uwagę na potrzebę stworzenia większej liczby miejsc parkingowych przed budynkiem dworca. Proponowano również, aby na dworcu pojawił się punkt pocztowy i mała gastronomia.

– Wprawdzie sam obiekt, jak i wieś są niewielkie, jednak ruch w tym regionie generują także okoliczne miejscowości i turyści. Cieszy nas, że w warsztatach wzięli udział przedstawiciele różnych grup społecznych. Dzięki temu udało się poznać oczekiwania mieszkańców w sprawie przyszłości stacji Sterkowiec – powiedział Paweł Wróblewski, moderator warsztatów z PKP SA.

W Kobylnicy

W warsztatach w Kobylnicy mieszkańcy zaproponowali zorganizowanie punktu pocztowego i paczkomatu na terenie budynku. Mówiono również o rewitalizacji przestrzeni przydworcowej oraz stworzeniu tam miejsc do oczekiwania na pociąg. Sugerowano także, aby na terenie zmodernizowanego obiektu pojawiły się biletomaty. Uczestnicy zwracali uwagę na ważne aspekty związane z bezpieczeństwem korzystania obiektu w Kobylnicy oraz z zapewnieniem pełnej dostępności dla wszystkich grup pasażerów, w tym osób niepełnosprawnych oraz rodzin z dziećmi i seniorów. Na zakończenie warsztatów każda grupa przedstawiła efekty swojej pracy, co pozwoliło zestawić i ocenić poszczególne pomysły.

– Biorąc pod uwagę rozwój ruchu aglomeracyjnego w regionie oraz plany Gminy dotyczące utworzenia przy dworcu dodatkowych funkcji transportowych, powstający tam węzeł mobilności ma szansę stać się modelowym, kompaktowym rozwiązaniem dla podróży w modelu transportu kombinowanego np. poprzez łączenie przejazdu rowerem, autobusem i pociągiem. Takie rozwiązania pomogą usprawnić system komunikacji publicznej i ograniczyć koszty związane z podróżowaniem samochodem – zwraca uwagę Artur Fojud, moderator warsztatów z PKP SA.

W Mrozach

Mieszkańcy miejscowości mieli podobne oczekiwania zapewnienia miejsc postojowych przed dworcem. Uczestnicy spotkania proponowali także, aby w obiekcie pojawił się lokal z małą gastronomią lub inne punkty dostosowane do szybkiej obsługi podróżnych. Sugerowano także utworzenie sali spotkań na potrzeby lokalnych stowarzyszeń.

W Tłuszczu

Podczas spotkania w Tłuszczu rozmawiano m.in. o zapewnieniu pełnej dostępności do dworca dla wszystkich grup podróżnych, w tym osób niepełnosprawnych. Uczestnicy spotkania rozmawiali również na temat uporządkowania terenu wokół obiektu. Sporo miejsca poświęcono kwestii niewystarczającej liczby miejsc parkingowych.

– Opinie dotyczące obiektu, wyrażane podczas warsztatów, były podzielone. Przedstawiciele samorządu proponowali, aby dworzec pozostał w obecnym budynku i został wzbogacony o funkcje kulturalne – np. salę widowiskową dla mieszkańców. Obecni na spotkaniu najemcy sugerowali natomiast, aby znaczną część obiektu wykorzystać na cele komercyjne – mówi Paweł Wróblewski z PKP SA, moderujący warsztaty.

To nie koniec konsultacji

Na zakończenie spotkania każda grupa przedstawiła efekty swojej pracy, co pozwoliło zestawić i ocenić poszczególne pomysły. Warsztaty te nie kończą procesu konsultowania. Ich uczestnicy otrzymają wkrótce dostęp do specjalnej grupy na portalu społecznościowym, gdzie uzyskają bieżące informacje o postępach w projekcie, będą mogli zadawać pytania oraz przesyłać swoje spostrzeżenia i uwagi.

mj / RK ⚫ 16.07.2017

Rynekkolejowy.pl <==

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *