×

17 worków ze śmieciami podczas sprzątania lasu w Kocieniu

17 worków ze śmieciami podczas sprzątania lasu w Kocieniu

17 worków śmieci na dystansie 800 metrów – to efekt akcji sprzątania rowów przy drodze powiatowej przeprowadzonej w sobotę 9 marca 2024 r. w lesie na pograniczu Sterkowca, Szczepanowa i Wokowic. Taki wynik to efekt pracy 7 osobowej grupy wolontariuszy, którzy od lat sprzątają to miejsce.

– Zaskakuje ilość butelek po wódce. W tym roku to aż 9 worków w których znalazło się kilkaset różnej wielkosci butelek po wódce. Drugim zaskoczeniem jest praktycznie brak butelek z piwa oraz śmieci z sieci fastfoodów. W minionych latach było ich naprawdę sporo.

Rośnie również „kultura” śmiecących. Co raz częściej śmieci wyrzucane są punktowo, dzięki czemu łatwiej jest je zbierać – podsumowują organizatorzy akcji.  

Dla przypomnienia – podczas akcji sprzatania zorganizowanej pod koniec marca 2023 r. zebrano 5 worków odpadów z tworzyw sztucznych oraz 3 worki ze szkła. Mało? Taki wynik był tylko dlatego, ze kilka dni wcześniej pracownicy Zarzadu Dróg Powiatowych zebrali część (większość?) śmieci w pasie drogowym.

O ile w latach wcześniejszych wolontariuszy wspierał Urząd Miejski oraz Zarząd Dróg Powiatowych o tyle – od dwóch lat  wolontariusze segregują zebrane śmieci i oddają je razem ze swoimi prywatnymi odpadami. Tak jest po prostu szybciej…

foto: Piotr Styrna i Krzysztof Bogusz

 

Galeria zdjęć

Piotr Styrna

 

Krzysztof Bogusz