Tygodnik Miasto i Ludzie: Dworzec w Sterkowcu będzie modernizowany

Dworzec kolejowy w Sterkowcu w powiecie brzeskim będzie modernizowany. Pisemna informacja o ujęciu budynku do modernizacji w pierwszej kolejności uchwałą nr 408 Zarządu PKP S. A. w Warszawie dotarła już na biurko samorządowców z lokalnych samorządów.
Trzy lata ternu wszystko wskazywało na to, że dworzec w Sterkowcu zniknie z powierzchni ziemi. Wybudowany dużym nakładem sił i środków przed laty, miał zostać rozburzony. PKP uzyskało już nawet wtedy akceptację Urzędu Miejskiego w Brzesku na rozebranie dworca. Wtedy w obronie dworca stanęli wójtowie trzech gmin pod Brzeskiem: Dębna, Borzęcina i Szczurowej, którzy stanęli na czele komitetu obrony dworca w Sterkowcu. Samorządowcy z tych trzech gmin argumentowali, że dworzec powinien pozostać w Sterkowcu i że same wiaty na kolejowych peronach nie wystarczą, bo korzystają z niego mieszkańcy z czterech Gmin a bardzo dużo osób dojeżdża do pracy we wczesnych godzinach porannych. Wokół sprawy zrobił się szum. Pod naporem opinii społecznej i po wielu konsultacjach PKP wstrzymało decyzję o rozbiórce dworca.

Obecnie do samorządów dotarła informacja, że PKP będą remontowały budynek stacyjny w Sterkowcu. PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Krakowie przysłał pismo, w którym informuje, że zaplanowana modernizacja dworca w Sterkowcu znalazła się w przyjętym właśnie Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.
Program ten obejmie 464 budynki dworców kolejowych w całej Polsce. Założeniem, programu jest pełna modernizacja obiektów dworcowych wraz z ich otoczeniem – pod kątem standardów obsługi podróżnych, dostosowania do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, zastosowania różnego rodzaju innowacyjnych rozwiązań oraz zwiększenia integracji z bezpośrednim otoczeniem. Jak informują PKP, dworzec w Sterkowcu (budynek o powierzchni blisko 200 metrów kw.) znalazł się w grupie projektów skierowanej do realizacji w pierwszej kolejności.

Tekst i fot. (Smol)

Komentują dla nas

Wójt Borzęcina Janusz Kwaśniak:
– Walczyliśmy o dworzec kolejowy w Sterkowcu, bo jest on niezwykle mieszkańcom potrzebny. Zresztą budowany był nakładem społecznym z myślą o pasażerach linii kolejowej. Mają na uwadze fakt, że w Sterkowcu zlokalizowany jest węzeł łączący komunikację kołową z komunikacją kolejową, tego typu obiekt jest niezbędny. Wybudowane na peronach kolejowych wiaty nie rozwiązują bowiem w pełni problemu i nie chronią przed warunkami atmosferycznymi, deszczem, śniegiem, a w zimie pasażerom dokucza szczególnie mróz.
Można w zasadzie powiedzieć, że rozbiórka tego obiektu był już przesądzona. Dzięki naszej wspólnej inicjatywie – mojej oraz wójtów gmin Szczurowa Mariana Zalewskiego oraz Grzegorza Bracha wójta gminy Dębno – udało się uchronić ten budynek przed rozbiórką w trakcie modernizacji linii kolejowej i przekonać PKP, aby on pozostał. Jak widać dziś, dworzec w Sterkowcu został wpisany do programu i będzie modernizowany przez PKP. Jestem przekonany, że będzie dobrze służył przez lata mieszkańcom naszego mikroregionu. Z dworca w Sterkowcu korzystają przecież mieszkańcy kilku gmin: Brzeska, Borzęcina, Dębna i Szczurowej.

Tygodnik Miasto i Ludzie

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *