CK patrol w 102 rocznicę

W minioną niedzielę 20 listopada ulicami Szczepanowa, Sterkowca i Jadownik przemaszerował 3 osobowy patrol CK armii. Wiele osób z pewnością zadawało sobie pytanie jaki jest tego niecodziennego widoku.

20 listopadzie 2016 roku minęło 102 lata od momentu gdy „rosyjski walec parowy” przetoczył się przez Galicję i po ciężkich walkach zatrzymał się na przedpolach Krakowa. Tereny powiatu brzeskiego, a także i nasza miejscowość – Sterkowiec – w okresie od 19 do 25 listopada były miejscem zaciętych zmagań, których materialnym śladem jest cmentarz wojenny nr 279-Dziekanów, a w innych miejscowościach cmentarze zlokalizowane czy to przy cmentarzach parafialnych, czyt też w leśnych ostępach .

By uczcić pamięć tamtych wydarzeń członkowie dwóch grup rekonstrukcji historycznej – „II Brygada Legionów Polskich” oraz „Gorlice 1915” wyruszyli w dwunastokilometrowy patrol – by oddać hołd żołnierzom obu walczących stron. 

Na cmentarzach wojennych w Szczepanowie, Sterkowcu/Dziekanowie oraz w Jadownikach zostały złożone symboliczne światła pamięci w hołdzie poległym żołnierzom wszystkich walczących stron. W Jadowniakch dołączył do nich sołtys i radny – Jarosław Sorys.

Swój przemarsz leśnymi duktami w mundurach z epoki, z replikami broni i pełnym oporządzeniu rekonstruktorzy zakończyli na wzgórzu Bocheniec, gdzie w trakcie zmagań wojska austro-węgierskie ulokowały ciężką artylerię.

Materiał video z uroczystości rocznicowych w 2014 r. w Sterkowcu

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *