CK patrol w 103 rocznicę

W minioną niedzielę 19 listopada ulicami Szczepanowa, Sterkowca i Jadownik przemaszerował 2 osobowy patrol CK armii. Wiele osób z pewnością zadawało sobie pytanie jaki jest powód tego niecodziennego widoku.

19 listopadzie 2017 roku minęło 103 lata od momentu gdy „rosyjski walec parowy” przetoczył się przez Galicję i po ciężkich walkach zatrzymał się na przedpolach Krakowa. Tereny powiatu brzeskiego, a także i nasza miejscowość – Sterkowiec – w okresie od 19 do 25 listopada były miejscem zaciętych zmagań, których materialnym śladem jest cmentarz wojenny nr 279-Dziekanów, a w innych miejscowościach cmentarze zlokalizowane czy to przy cmentarzach parafialnych, czyt też w leśnych ostępach.

By uczcić pamięć tamtych wydarzeń członkowie grupy rekonstrukcji historycznej – „II Brygada Legionów Polskich” wyruszyli w jedenastokilometrowy patrol – by oddać hołd żołnierzom obu walczących stron. 

Na cmentarzach wojennych w Szczepanowie, Sterkowcu/Dziekanowie oraz w Jadownikach zostały złożone symboliczne światła pamięci w hołdzie poległym żołnierzom wszystkich walczących stron.

Swój przemarsz leśnymi duktami w mundurach z epoki, z replikami broni i pełnym oporządzeniu rekonstruktorzy zakończyli na wzgórzu Bocheniec, gdzie w trakcie zmagań wojska austro-węgierskie ulokowały ciężką artylerię.

Materiał video z uroczystości rocznicowych w 2014 r. w Sterkowcu

Galeria

 

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *