Powstanie wiata kolejowa w Sterkowcu

wiatasterkowiecWszystko wskazuje na to, że w Sterkowcu (gmina Brzesko), w miejscu gdzie do tej pory stał dworzec PKP, pojawi się w niedalekiej przyszłości zaszklona wiata. Zaplanowano budowę parkingów koło stacji w Jasieniu i Sterkowcu. Samorząd zamierza także rozbudować parking wokół dworca w Brzesku. – Nie jest wykluczone, że skorzystamy z programu województwa małopolskiego „Zaparkuj i jedź” – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej, podsumowującej rok 2013, burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka.

Dworzec w Jasieniu, należy do Polskich Kolei Państwowych. Kolejarze najchętniej, by się go pozbyli. Oczywiście najbardziej odpowiadałaby im ich sprzedaż. Remontować go nie zamierzają. Szkopuł w tym, że za bardzo to nie ma co kupić, bo stan obiektu jest po prostu dramatyczny. Bardzo ostrożny koszt remontu budynku w Sterkowcu, oszacowano co najmniej kilkuset tysięcy złotych, niektórzy powiadają, że nawet milion złotych nie wystarczy. Oczywiście w tej sytuacji podejmowanie się takiego remontu byłoby przejawem niegospodarności. Zresztą dworzec jest za duży, jak na potrzeby podróżnych. Nie bardzo wiadomo, co miałoby powstać w pozostałej części.

Uruchomienie sklepu, baru, restauracji czy świetlicy wiejskiej – co postulują niektórzy – to raczej fantasmagoria, niż realny plan, oparty na rzetelnych wyliczeniach i obserwacjach rynku nieruchomości. A tak gwoli dopełnienia, warto powiedzieć, że póki co nie wiadomo, czy w ramach przebudowy magistrali kolejowej, budynek nie trzeba będzie w ogóle wyburzyć. Samorząd podróżnych nie chce jednak pozostawić na pastwę mrozu, deszczu i wiatru czy letniej spiekoty. – Mamy wstępną koncepcję wybudowania w miejscu dwora PKP, zaszklonej wiaty. Koszt jednej to wydatek rzędu 100 – 150 tysięcy złotych. Budowa rozpoczęłaby się, w momencie kiedy zezwolą na to kolejarze – zapewnia burmistrz Grzegorz Wawryka. Trzeba pamiętać, że obecnie trwa remont torów. Montaż wiaty = nie jest trudny, potrwa kilka tygodni.

To nie wszystko. Gmina już dzisiaj planuje budowę parkingów w Jasieniu i Sterkowcu. – Mamy wokół dworców PKP nasze grunty, niebawem rozpoczniemy przygotowanie wszelkiej dokumentacji technicznej i uzgodnień z PKP. Nie wykluczamy także rozbudowy parkingu w Brzesku. Jakiś czas temu udało się wygospodarować kolejnych kilkadziesiąt miejsc parkingowych, jak będzie zachodziła potrzeba rozbudowy parkingu, na pewno się na to zdecydujemy, chociażby w ramach programu województwa małopolskiego: Zaparkuj i jedź – dodaje burmistrz Wawryka.

regionbrzeski.pl / [mir]

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *