CK patrol w 103 rocznicę / Szczepanów / Sterkowiec / Jadowniki

W niedzielę 19 listopada ulicami Szczepanowa, Sterkowca i Jadownik przemaszeruje patrol CK Armii. Widok to nietypowy – bo od zakończenia I Wojny Światowej minęło blisko 99 lat.
 
W tym dniu minie 103 lata od momentu gdy „rosyjski walec parowy” przetoczył się przez Galicję i po ciężkich walkach zatrzymał na przedpolach Krakowa. Tereny powiatu brzeskiego, a także i nasza miejscowość – Sterkowiec – w okresie od 19 do 25 listopada były miejscem zaciętych zmagań, których materialnym śladem jest cmentarz wojenny nr 279-Dziekanów, a w innych miejscowościach cmentarze zlokalizowane czy to przy cmentarzach parafialnych, czy też w leśnych ostępach .
 
By uczcić pamięć tamtych wydarzeń członkowie dwóch grup rekonstrukcji historycznej – „II Brygada Legionów Polskich” oraz „Gorlice 1915” zapraszają na blisko dwunastokilometrowy patrol – by oddać hołd żołnierzom obu walczących stron. 
 
Na cmentarzach wojennych w Szczepanowie, Sterkowcu/Dziekanowie oraz w Jadownikach zostaną złożone symboliczne światła pamięci w hołdzie poległym żołnierzom wszystkich walczących stron.
 
Swój przemarsz leśnymi duktami w mundurach z epoki, z replikami broni i pełnym oporządzeniu rekonstruktorzy zakończą na wzgórzu Bocheniec, gdzie w trakcie zmagań wojska austro-węgierskie ulokowały ciężką artylerię.
 
Zapraszamy również „cywilów”, którzy chcą upamiętnić tamte wydarzenia.
 
Zapisy i dodatkowe informacje – Krzysztof Bogusz szamil@interia.pl / tel. 504 154 146

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *