Uchodźcy ze Sterkowca podczas I wojny światowej / brzesko.ws

W portalu brzesko.ws pojawił się artykuł „Uchodźcy z powiatu brzeskiego podczas I wojny światowej” poświęcony mieszkańcom ówczesnej Galicji, którzy zdecydowali się uciekać w głąb ówczesnej Monarchii Austro-Węgierskiej przed nadciągającymi wojskami rosyjskimi.

W styczniu 1915r. „Wiedeński Kurier Polski”, gazeta wydawana w Wiedniu dla uchodźców, rzuciła hasło „Policzmy się i łączmy się.” Akcja ta miała na celu „inwentaryzację” uchodźców w celu ich policzenia ale także co ważniejsze, pomagała odszukiwać pogubionych krewnych, przyjaciół, znajomych, itp. i pomóc do ich organizacji, żeby „zrobić przegląd naszych sił twórczych”.

Zebrane zgłoszenia, zawierające kilkadziesiąt tysięcy nazwisk uchodźców, które wraz z innymi danymi podawanymi w czasie rejestracji opublikowano w trzech tomach. Na liście nie zabrakło nazwisk ze Sterkowca.

Lista osób ze Sterkowca 

Imię Nazwisko Zatrudnienie Miejscowość zamieszkania przed opuszczeniem kraju Data wyjazdu i miejscowość zamieszkania na wychodźctwie Adres zamieszkania na wychodźctwie
(przed 16 lutego 1915 r.)
Liczba osób na wychodźctwie
Dąbrowa Stanisław  budnik
 Sterkowiec  10.XI.914. Vsenory  Czechy. 1
Legutko Józefa  gosp.  Sterkowiec  10.XI.914  Vsenory  Czechy. 1

Jeżeli na liście znajdują się osoby z Wszej rodziny i znacie ich losy – proszę o kontakt na adres szamil@interia.pl . Warto napisać kilka słów o tym jak potoczyły się ich losy.

 

 

Uchodźcy z powiatu brzeskiego podczas I wojny światowej / cały artykuł <==

Księga pamiątkowa i adresowa wygnańców wojennych z Galicyi i Bukowiny 1914-1915 oraz Album pamiątkowe. Cz. 3. Prowincya i Bukowina / skan w wersji pdf z możliwością wyszukiwania <==

brzesko.ws

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *